Apgaismojums ir galvenais elements, kas diennakts tumšajā laikā ielas telpā rada drošības un komforta sajūtu gan kājāmgājējiem, gan velo un auto braucējiem.
Pareizi izvēlēti gaismas ķermeņi nodrošina ne tikai apgaismojuma pamatfunkciju, bet veido arī ielas telpas dizainu un oriģinalitāti, tāpēc ir svarīgi izvēlēties apgaismes ķermeņus, kas izskatās labi arī dienā.

Ielas izgaismošanai izmantojot laternu stabus, ir vērts apdomāt to izvietošanu vietās, kur tie var tikt izmantoti arī citām funkcijām, piemēram, luksoforu vai zīmju izvietošanai, tādējādi uzlabojot kopējo ielas vizuālo tēlu. Līdzīgi ielas telpas izskatu var ietekmēt, gājēju zonas izgaismošanai izmantojot pie ēku sienām stiprināmas laternas, tādējādi nakts laikā novēršot gaismas piesārņojumu iekštelpās. Vietās, kur tas ir iespējams, vēlams apvienot ielas braucamās daļas un gājēju zonas apgaismojuma risinājumus.

Pilsētas ielu apgaismojumu rada un veido ne tikai īpaši izvietoti apgaismes ķermeņi. Interesantu un atšķirīgu auru var veidot ēku apgaismojums, kas nakts laikā var izmainīt ne tikai ielas, bet arī pilsētas raksturu kopumā. Izvērtējot jaunu apgaismes risinājumu ieviešanu vai to rekonstrukciju, ir nepieciešams veikt nelielu pilsētas apsekojumu vakara un nakts laikā, lai izvērtētu, kā plānotie apgaismes risinājumi iekļausies ielas telpā, kontekstā ar gaismas avotiem pie ēkām vai pat ēku logiem.

Nozīmīga loma pilsētvides veidošanā nakts laikā ir gaismas avota krāsai, kas vēlama silti balta vai dzeltena, radot mierīgu un patīkamu atmosfēru, kurā ir vēlme uzturēties. Par nepiemērotu pilsētvides izgaismošanai tiek uzskatīta zilā gaisma, kas rada vēsu un nepatīkamu asociāciju, tomēr ir pilsētas, kurās ielu pagaismojums ir zilā krāsā, īpaši vietās, kurās raksturīgs augsts kriminālnoziegumu skaits, jo pētījumi liecinot, ka zilās gaismas ietekmē noziegumu skaits samazinoties pat par 10%. Viens no skaidrojumiem – gaismas krāsa ir nesen radīta un neierasta, tādēļ cilvēki uzvedas uzmanīgāk.

Apgaismojuma esamība diennakts tumšajā laikā ir vitāli nepieciešama ik dienu, tāpēc ir svarīgi padomāt par enerģiju taupošiem apgaismojuma risinājumiem, piemēram, LED vai saules enerģiju. Svarīgs ir arī apgaismes ķermeņu dizains, kas nodrošina maksimālu gaismas izmantošanas efektivitāti, neveidojot gaismas piesārņojumu naksnīgajās debesīs vai dzīvojamo ēku logos.

Ielu telpas apgaismojuma risinājumi ievērojami var mainīties līdz ar dažādiem zinātnes atklājumiem par enerģijas efektīvāku izmantošanu vai pat iztiekot bez līdz šim tradicionālajiem enerģijas avotiem. Interesants atklājums ir viela, ar kuru apstrādājot ielu un ietvju segumu, tiek nodrošināts apgaismojums nakts laikā, balstoties uz dienas laikā uzkrāto saules enerģiju, vai risinājums, kur apgaismojumu nodrošina ķīmiska reakcija.

Apgaismojums nodrošina nepieciešamo izgaismojumu tumšajā dienas laikā, uzturot gājēju aktivitāti un drošību, kā arī transportlīdzekļu drošību. Labi izveidots ielas apgaismojums uzlabo publisko vidi, vienlaikus nodrošinot drošību uz ceļiem, veloceliņiem, kā arī gājēju celiņiem – ietvēm, alejām un kāpnēm. Apgaismojums ir nozīmīgākais ielu vides dizaina elements diennakts tumšajā laikā.