Pieturas ir nozīmīgs pilsētas dzīves krustpunkts. Punkts, no kura nokļūt mums svarīgās vietās – uz darbu, skolu, veikalu, parku, ciemos, kino vai restorānu. Tās ir dienas sākums un beigas, svētki un Ikdiena. Pieturas ir pilsētas vizītkarte, pirmais, ko ieraugām, atbraucot ar sabiedrisko transportu.

Pieturas ir jāveido un jāizvieto tā, lai tās padarītu ērtāku un patīkamāku mūsu ikdienu:

  • viegli sasniedzamas un pieejamas gājējiem un velobraucējiem;
  • izvietotas nozīmīgu objektu tuvumā – pie tirdzniecības objektiem, pašvaldības iestādēm, parkiem, skvēriem;
  • nepārprotami nodefinēta kā pieturvieta;
  • pieturvietu ir vēlams izgaismot, tādējādi nodrošinot gan tās redzamību, gan drošības sajūtu, gaidot transportu.

Pilsētas ietvaros būtu ieteicams radīt vienota dizaina pieturas, bet to labiekārtojuma līmenis var būt atšķirīgs, ņemot vērā pieturas funkciju un novietojumu:

  • pietura ar dinamisku kustību dzīvā ielā – tikai kā vietzīme;
  • pietura, kurā jāgaida vairāk nekā 5 minūtes – ar soliņu;
  • pietura ar iespēju droši novietot velosipēdus, lai tālāk dotos ar sabiedrisko transportu;
  • pilsētas centrālā pietura – kā satikšanās vieta, ziņojumu dēlis, grāmatu apmaiņas punkts, kafejnīca, puķu veikals.

Būtiskākie ielu vides elementi transporta pieturām ir zīmes, nojumes un soliņi. Pieturas teritorijas īpašākai atzīmēšanai var izmantot no ietvju un braucamās daļas atšķirīgu segumu – krāsu, faktūru, ieklājumu.
Pieturās, kur gaidīšanas ilgums ir mazāks par 5 minūtēm, var neizvietot soliņus vai nojumes, bet obligāta nepieciešamība ir zīme. Transporta pietura zīmes norāda, kur cilvēkiem ir jāuzgaida un jāiekāpj transportlīdzeklī. Zīmēm ir skaidri jānorāda tranzīta operators, maršruta numurs un grafiks. Pēc iespējas būtu jānodrošina arī kartes, kas attēlo sabiedriskā transporta maršrutus, kuri apkalpo pieturu un vietējos galamērķus. Informētība rada drošības sajūtu.

Pieturās, kurās ir jāgaida ilgāk nekā 10 minūtes, būtu nepieciešams izveidot nojumes. Nojumes pasargā pasažierus no lietus un saules un nodrošina komfortu. Nojumēm ir dažādi izmēri un dizaini, tās vienlaicīgi ir izmantojamas arī kā informācijas paneļi.
Pieturu dizains var sasaukties ar apkārtējo ielu vidi, bet tas var būt arī kā centrālais elements, kas nosaka vietas un pilsētas raksturu.